Przejdź do menu Przejdź do treści

Dziesięciolecie Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w roku 2023 obchodzi swoje dziesięciolecie. Instytut, z siedzibą na osiedlu Stalowym 17, został utworzony w 2013 roku, początkowo jako Instytut Pracy Socjalnej. Jego transformacja nastąpiła pięć lat później, w 2018 roku, kiedy to przekształcono go w Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego (ISSZP UP). Od roku akademickiego 2023/2024 będzie funkcjonował pod nazwą Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych.

Rozwój i misja

Kierowany przez pasjonatów nauki, ISSZP UP zgłębia kwestie społeczne i zdrowia publicznego. Kadra naukowo-dydaktyczna Instytutu prezentuje i promuje wyniki badań na konferencjach oraz w publikacjach, angażując się w różnorodne inicjatywy naukowe, dydaktyczne, zawodowe i społeczne. Współpraca z instytucjami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi pozwala pracownikom na wymianę doświadczeń i wiedzy, a także na rozszerzanie swojego warsztatu pracy.

Działalność naukowa

Instytut prowadzi recenzowane czasopisma „Labor et Educatio”, „Annales Universitaties Paedagogicae Cracoviensis. Studia ad Didacticam Biologiae Pertinentia” oraz Serię Wydawniczą Biblioteki ISSZP, będące platformami dla badań naukowych w dziedzinie pracy socjalnej, zdrowia publicznego oraz edukacji. Ponadto, Instytut współpracuje z renomowanymi uczelniami i instytucjami zagranicznymi, w tym z University of Toronto, Rayerson University, University of Ottawa, Konsulatem Generalnym RP w Toronto, Sofia University w Bułgarii oraz State Pedagogical University in Chisinau w Mołdawii. Dzięki temu może oferować swoim studentom i pracownikom unikatowe możliwości rozwoju i wymiany międzynarodowej.

Oferta edukacyjna

W zakresie edukacji, ISSZP UP oferuje studia pierwszego i drugiego stopnia z pracy socjalnej, zarządzania w służbach społecznych oraz zarządzania kryzysowego, dostosowując ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy i oczekiwań studentów. Programy studiów i specjalizacji są dostosowane do potrzeb społecznych i zawodowych, przygotowując studentów do różnorodnych ról i funkcji w obszarze pomocy społecznej, ważnym aspektem w tym zakresie jest ścisła współpraca z interesariuszami zewnętrznymi, u których studenci już w toku studiów znajdują zatrudnienie jako specjaliści z danej dziedziny.

Współpraca z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaowocowała utworzeniem planu kierunku zarządzanie ochroną środowiska. Od roku akademickiego 2023/2024 oferta edukacyjna została również poszerzona o kierunek turystyka i rekreacja oraz zarządzanie oświatą i organizacjami pozarządowymi.

W ofercie edukacyjnej Instytutu znajdują się 2 specjalizacje, uruchomione w oparciu o udzielone Zgody Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej oraz Specjalizacja II stopnia w zawodzie pracownik socjalny.
Instytut prowadzi również dwa kierunki studiów podyplomowych, pozwalających na zdobycie aktualnej wiedzy i umiejętności z obszaru wsparcia dziecka i rodziny wieloproblemowej oraz z metodyki i metodologii pracy socjalnej.

Zaangażowanie studentów

Studenci ISSZP UP mają możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu Instytutu oraz zdobywania praktycznych umiejętności poprzez wolontariat i praktyki zawodowe w różnych instytucjach. Działają w dwóch kołach naukowych i uczestniczą w projektach społecznych, dzięki czemu zdobywają cenne doświadczenia i kompetencje, korzystne w przyszłej pracy zawodowej.

Dziesięciolecie Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie to czas refleksji nad osiągnięciami oraz planowania przyszłości. Działalność naukowa, edukacyjna i społeczna Instytutu wpływa na rozwój nauki, edukacji oraz na jakość życia społeczeństwa. W roku jubileuszowym społeczność ISSZP UP może spojrzeć wstecz z dumą i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Archiwa