Przejdź do menu Przejdź do treści

Grant Wyszehradzki „Geoturistic potential of Podtatrze area and the possibilities of its development” – spotkanie z interesariuszami projektu

W dniu 20.10.2023 r. w salach konferencyjnych Chochołowskich Term odbyło się spotkanie z interesariuszami w ramach projektu wyszehradzkiego pt. „Geoturistic potential of Podtatrze area and the possibilities of its development” realizowanego w latach 2022-2024 przez pracowników Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej  w Krakowie oraz Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie.

Organizatorami spotkania i wykonawcami projektu ze strony polskiej byli pracownicy UKEN – dr Anna Delekta z Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych UKEN, dr Anna Chrobak-Zuffova i dr Joanna Fidelus-Orzechowska z Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi UKEN.

Interesariusze projektu, którzy zostali zaproszeni do udziału w tym wydarzeniu, to przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego Polski i Słowacji, którym nie jest obojętny obszar Podtatrza. W obradach uczestniczyli również przedstawiciele Euroregionu Tatry, Lasów Państwowych oraz przedsiębiorcy i edukatorzy.

Celem spotkania była m.in. ocena możliwości wykorzystania geostanowisk zlokalizowanych na terenie Podtatrza do dywersyfikacji wielkości ruchu turystycznego na tym obszarze i na terenie TPN.

Wydarzenie miało dwa etapy. W pierwszej części odbyły się wykłady dotyczące skutków overturismu w Tatrach, potencjału geoturystycznego Podtatrza oraz możliwości wykorzystania wybranych geostanowisk w turystyce outdoorowej, surwiwalu oraz edukacji dzieci i młodzieży.

Druga część była platformą do wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk interesariuszy w zakresie ochrony i właściwego zarządzania obszarami chronionymi oraz obszarami leżącymi w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Do najważniejszych wniosków i obszarów dalszej pracy należą:

  1. Konieczność nadzorowania ruchu turystycznego i odpowiedzialne zarządzanie obszarami chronionymi i cennymi geologicznie.
  2. Przemyślane udostępnienie niektórych geostanowisk z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.
  3. Nawiązanie szerszej współpracy z działającymi klastrami turystycznymi.
  4. Transgraniczna współpraca i wspólna odpowiedzialność za zarządzane tereny.

Już teraz zapraszamy na relację z kolejnego spotkania projektowego. Tym razem będzie to sympozjum które odbędzie się w lutym 2024 r.

Szczegóły na temat grantu znajdują się na stronie internetowej projektu oraz na Facebooku.

Archiwa