Przejdź do menu Przejdź do treści

Spotkanie członków Europejskiego Stowarzyszenia Romea Strata w Akwilei

W dniach 25 i 26 marca 2024 r. w Akwilei odbyło się coroczne walne zgromadzenie Europejskiego Stowarzyszenia Rome Strata, którego nasz Uniwersytet jest członkiem od 2019 roku. Na spotkaniu były obecne dr Matylda Siwek i dr Anna Kolasińska członkinie Zespołu Badawczego „Europejskie Szlaki Kulturowe. Przestrzeń – historia – dziedzictwo kulturowe i religijne”, który funkcjonuje w Instytucie Zarządzania i Spraw Społecznych UKEN. Podczas tego wydarzenia nasz zespół został uhonorowany nagrodą za rozwój szlaku Romea Strata w Polsce, w tym jego oznakowanie w małopolskich gminach.

Europejskie Stowarzyszenie Romea Strata (Associazione Europea Romea Strata) od lat koncentruje się nad odtworzeniem dawnej „Drogi Rzymskiej”, która była ważnym europejskim szlakiem, przemierzanym przez pielgrzymów z Europy Środkowej i Wschodniej w drodze do Rzymu. Od Morza Bałtyckiego przemierzali oni Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy i Austrię, Alpy i północno-wschodnie Włochy. Romea Strata zawsze była drogą wiary i kultury, która prowadziła pielgrzymów przez całą Europę, pozwalając im odkryć przede wszystkim samych siebie.

W dniu 4 kwietnia 2019 r. Rada Associazione Europea Romea Strata podjęła decyzję o włączeniu Uniwersytetu Pedagogicznego do Stowarzyszenia, jako członka założyciela. Od tego momentu pracownicy Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie podejmują stałą współpracę i konsultacje z Europejskim Stowarzyszeniem Romea Strata. Prowadzone są także badania naukowego dotyczące geograficznych i historycznych aspektów związanych z tym ważnym szlakiem pielgrzymkowym. Zespół składa się z grona specjalistów z różnych instytutów, w jego skład wchodzą: dr Franciszek Mróz, dr Matyldą Siwek, dr Monika Noviello i dr Małgorzata Zdon-Korzeniowska.

Archiwa