Wykładowcy
W Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego pracuje wykwalifikowana kadra naukowa. Pracownicy Instytutu prowadzą badania naukowe oraz publikują prace z zakresu pedagogiki społecznej, pedagogiki pracy, rynku pracy, pracy socjalnej, gerontologii, pomocy i integracji społecznej, rodzinnej opieki zastępczej nad dzieckiem, działań instytucjonalnych wokół problemów i kwestii społecznych oraz edukacji.
DR HAB. MAREK KLIMEK, PROF. UP
Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (magister socjologii w 2000r., doktor socjologii w 2005 roku). Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2014). Ukończył studia podyplomowe z zakresu organizacji pomocy społecznej (UMCS w Lublinie, 2008r.). Przez wiele lat związany z Wydziałem Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli (adiunkt, kierownik Katedry Mikrostruktur Społecznych). Obecnie profesor nadzwyczajny w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Autor kilkudziesięciu publikacji (monografie, artykuły) głównie z zakresu samorządu terytorialnego, socjologii, politologii, polityki społecznej i pomocy społecznej. Organizator 10 konferencji naukowych. Wieloletni dyrektor jednostek organizacyjnych pomocy społecznej powiatu kraśnickiego (DPS, PCPR). Aktywnie współpracuje z III sektorem. Zainicjował powstanie kilku organizacji pozarządowych. Koordynator opracowania wielu programów strategicznych w obszarze pomocy społecznej.
DR HAB. JÓZEF MŁYŃSKI, PROF. UP
Doktorat z socjologii ogólnej uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; habilitację na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie w dziedzinie nauk społecznych (nauki o polityce w zakresie polityki społecznej). Koordynator Studium Poradnictwa Rodzinnego Pomagam Sobie – Pomagam Innym dla Polonii Europy Zachodniej. Pracownik Poradni Specjalistycznej ARKA i Telefonu Zaufania w Tarnowie. Członek Polskiego Stowarzyszenia Familiologów, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (Socjologia Migracji), Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej o/Kraków, oraz Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej w Gdańsku. W 2018 i 2019 roku otrzymał nagrodę „Belfra Roku” w kategorii „Wykładowca” na Wydziale Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Odznaczony srebrnym i złotym medalem w kategorii „polityka społeczna” za zasługi dla Pożarnictwa. Aktywność naukowo-dydaktyczna lokuje się w następujących obszarach badawczych: polityka społeczna: praca socjalna, bezpieczeństwo socjalne, pomoc społeczna, gerontologia), socjologia (rodzina, migracja poradnictwo rodzinne). Autor wielu monografii autorskich, współautorskich i redakcyjnych oraz ponad 100 artykułów opublikowanych w języku polskim, niemieckim i angielskim w czasopismach polskich i zagranicznych.
Uczestnictwo w projektach i grantach naukowych:
Projekt międzynarodowy: Vybrané faktory prorodinnej stratégie a podpora stabilnej rodiny v multikulturálnom prostredí, realizowany w latach 2013-2019.
Projekt zagraniczny – badawczy pt. W stronę rodziny – teoria i praktyka przy współpracy z Konsulatem Generalnym w Hamburgu KGH – Niemcy/ 2014.
Projekt zagraniczny – badawczy: Studium Rodzinne. Pomagamy Polskim Rodzinom w Niemczech – Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Języka, Kultury i Tradycji Polskiej w Niemczech. 2013-2016.
Projekt „Family balance coaching – psychospołeczne wsparcie rodzin poszukujących balansu między życiem zawodowym i rodzinnym nr projektu: POWR.04.03.00-00-W281/1.
Projekt: Edukacja na rzecz rodzin polonijnych – Akademia Liderów Polonijnych 2017-2018r. Projekt nr 425Z/2018.
Vedeckí projekt – Q Europe – quality management systems and impact measuring in providing LTC- Number of the Grant Agreement: 2017-1-CZ01-KA204-035566 – 2019
Projekt: EDU MOBILE – mobilny system wsparcia zarządzania szkoleniami (Nr projektu: POWR.04.03.00-00-W341/16 (projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Priorytet IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3. Współpraca – wydziałowy koordynator projektu w latach 2018-2020).
Miniatura 3 – grant NCN – Rodzina Polska na Emigracji w Niemczech. Badania Pilotażowe- Nr. 2019/03/X/HS6/00126.
DR HAB. NORBERT G. PIKUŁA, PROF. UP
Profesor nadzwyczajny, Dyrektor Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego, Kierownik Katedry Gerontologii Społecznej i Pedagogiki Pracy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Senator w kadencji władz 2016-2020.
Doktor Honoris Causa Tiraspol State University, Kiszyniów, Mołdawia (2017).
Prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej o/Kraków, Członek Prezydium Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, członek Zespołu Pedagogiki Pracy przy Komitecie Pedagogicznym Polskiej Akademii Nauk, National Initiative for the Care of the Elderly, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.
Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (2019). Doktor habilitowany nauk społecznych z zakresu pracy socjalnej, Katolicki Uniwersytet w Rużomberku, Słowacja (2011).
Redaktor naczelny „Labor et Educatio”.
Stypendysta Rządu Kanadyjskiego. Odbył specjalistyczne staże kliniczne i naukowe w Uniwersytetach w Ottawie i Toronto. Obszar badań naukowych związany jest głównie z edukacją całożyciową, jakością życia osób starszych, funkcjonowaniem osób starszych w świecie permanentnej zmiany oraz pracą i karierą zawodową osób starszych. Autor wielu publikacji z zakresu pedagogiki pracy i gerontologii społecznej.
Projekty naukowe:
– współpraca naukowa w ramach projektu „Regeneracja uszkodzeń́ niedokrwiennych układu sercowo-naczyniowego z wykorzystaniem Galarety Whartona jako nieograniczonego źródła terapeutycznego komórek macierzystych” „CIRCULATE”
Strategmed 2/265761/10/NCBR/2015.
– kierownik naukowy projektu: Unheard Voices: Developing the East
Central European Network for the Prevention of Elder Abuse, finansowanego przez European Association of Schools of Social Work. Nr DNPBiE.6120-90/14 (Projekt zakończony).
Odznaczenia:
-Brązowy Krzyż Zasługi (2016).
-Medal Komisji Edukacji Narodowej (2015).
-Brązowa Odznaka „Zasłużony dla sportu” przyznana przez Ministra Sportu i Turystyki za promowanie aktywności sportowej wobec osób starszych (2015)
-Odznaka „Honoris Gratia” –odznaczenie przyznawane przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla Miasta (2018).
DR HAB. OLENA KOVALENKO
Doktor habilitowany nauk psychologicznych, profesor. Była głównym pracownikiem naukowym wydziału andragogiki Instytutu Edukacji Pedagogicznej i Edukacji Dorosłych Narodowej im. Iwana Zjazjuna Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy, profesorem na wydziale psychologii Połtawskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. V.H. Korolenko (Ukrania).
Jej obecne zainteresowania badawcze dotyczą psychologii komunikacji interpersonalnej, psychologii osób późnej dorosłości, wsparcia psychologicznego osób starszych. Była kierownikiem naukowym projektu „Wsparcie psychologiczne osób starszych podczas kwarantanny”. Projekt ten zwyciężył w konkursie Nauka o bezpieczeństwie człowieka i społeczeństwie ogłoszonym przez Narodową Fundację Badawczą Ukrainy. Projekt był realizowany w latach 2020-2021.
Jest członkiem rad redakcyjnych czasopism Ukrainy «Osvita doroslykh» [„Kształcenie dorosłych”], Psykholohiia i osobystist» [„Psychologia i Osobowość”], Visnyk Kafedry YuNESKO «Neperervna profesiina osvita XXI stolittia»» [„Biuletyn Wydziału UNESCO „Ustawiana edukacja zawodowa XXI wieku”]. Jest ekspertem programów edukacyjnych Narodowej Agencji Oceny Jakości Szkolnictwa Wyższego na Ukrainie (specjalność 053 Psychologia).
DR HAB. BEATA ZIĘBIŃSKA, PROF. UP
Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji (Uniwersytet Warszawski 2020). W życiu zawodowym, ściśle związanym z polityką społeczną łączy sferę nauki i praktyki. Jest profesorem w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dotychczas współpracowała jako wykładowca z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Małopolską Wyższą Szkołą im. J. Dietla w Krakowie, w której pełniła funkcję zastępcy Kierownika Katedry Nauk o Wychowaniu. Od ponad dwudziestu lat związana jest zawodowo z Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawierciu, obecnie z Sekcją Rozwoju i Strategii. Ukończyła II stopień specjalizacji w zawodzie pracownika socjalnego – ukierunkowanej na pracę z osobami mającymi problemy z uzależnieniami oraz specjalizację z zakresu organizacji i zarządzania w pomocy społecznej. Tematyka jej publikacji naukowych dotyczy społeczno-politycznych aspektów życia ludzi starszych w Europie, przeobrażeń systemu pomocy społecznej w Polsce, uniwersytetów trzeciego wieku oraz historii polityki społecznej. Jest autorką książek : Uniwersytety trzeciego wieku jako instytucje przeciwdziałające marginalizacji osób starszych (Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2010) oraz Polityczne, społeczno-demograficzne i zdrowotne uwarunkowania opieki nad ludźmi starszymi. Studium porównawcze wybranych państw Europy Północnej i Południowej (Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2019). Wystąpiła na kilkudziesięciu konferencjach w kraju i za granicą. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, a także członkiem Rady Programowej Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
DR HAB. BARTŁOMIEJ ZDANIUK, PROF. UP
Ukończył studia z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Uzupełniał wiedzę w paryskim Instytucie Studiów Politycznych. W 2003 r. obronił doktorat poświęcony wyborom parlamentarnym we Francji w XIX wieku (promotor – Jan Baszkiewicz).
Po obronie pracy doktorskiej podjął pracę na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania naukowe obejmowały kwestie funkcjonowania państw w aspekcie historycznym, tak w Europie Zachodniej, jak i Wschodniej. Czynnie angażował się w budowanie kontaktów naukowych i dydaktycznych z partnerami zagranicznymi. Udzielał się w międzynarodowych towarzystwach naukowych, w tym zwłaszcza w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Nauk Politycznych (IPSA).
W 2016 r., wciąż na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Tematem przewodu były zagadnienia konsolidacji państwa na przykładzie Republice Mołdawii. Materiały do publikacji gromadzone były m.in. w ramach prowadzonych bezpośrednio badań pierwotnych.
W latach 2017-2022 sprawował funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Mołdawii. Po powrocie z placówki objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Włada językiem francuskim, rumuńskim, rosyjskim i angielskim.
DR MAREK BANACH
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Instruktor harcerski, instruktor-choreograf. Ukończył szereg szkoleń m. in. z zakresu prowadzenia i organizowania rodzinnych form opieki, pracy z seniorami, pracy dzieckiem z Alkoholowym Zespołem Płodu. Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problemów i kwestii społecznych, profilaktyki, resocjalizacji i kultury, a w szczególności kultury ludowej. Jest autorem wielu opracowań i artykułów z tego zakresu. Jest także współautorem programów i kursów szkoleniowych z zakresu resocjalizacji, opieki nad dzieckiem oraz asystenta rodziny. Współpracuje z różnymi instytucjami edukacyjnym i opiekuńczymi (IB Centrum Kraków, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie, Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Targu, Małopolskim Centrum Edukacji w Rabce, Stowarzyszeniem Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia”). Od 1999 roku jest Prezesem Towarzystwa Asystentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
DR KATARZYNA BIAŁOŻYT-WIELONEK
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, sekretarz naukowy Wydziału Pedagogiki i Psychologii, adiunkt w Katedrze Gerontologii Społecznej Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół problematyki edukacji całożyciowej, aktywności edukacyjnej osób starszych, sytuacji społecznej seniorów oraz różnych form aktywizujących osoby starsze. Autorka kilkunastu publikacji z tego obszaru. Od 2013 roku sekretarz czasopisma naukowego „Labor et Educatio” oraz sekretarz serii wydawniczej Biblioteka Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie ( lata 2013-2015). Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012). Koordynator Koła Młodych Naukowców Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego (2017-2020), polski przedstawiciel w Doctoral and Early Career Network –World Education Resarch Association (2017-2020), członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, opiekun Koła Naukowego Wolontariatu działającego przy Katedrze Gerontologii Społecznej w Instytucie Spraw Społecznych (2015-2020).
DR KRZYSZTOF CHACZKO
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Adiunkt oraz zastępca dyrektora Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wiceprezes Regionalnego Oddziału Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej w Krakowie. Zajmuje się zagadnieniami rozwoju i funkcjonowania pomocy społecznej, aspektami porównawczymi funkcjonowania państwa bezpieczeństwa socjalnego (welfare state) w Izraelu i Polsce oraz mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Ostatnio wydał: „Organizacja pomocy społecznej w Polsce 1918-2018. Podręcznik akademicki” (Scholar, Warszawa 2018) (wraz z Mikołajem Brenkiem oraz Rafałem Pląskiem) oraz „Demokracja izraelska” (PWN, Warszawa 2018) (wraz z Arturem Skorkiem oraz Łukaszem T. Sroką).
DR KATARZYNA GUCWA-PORĘBSKA
Doktor nauk społecznych w dziedzinie Socjologia. Pedagog opiekuńczo- wychowawczy. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Adiunkt w Instytucie Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Biegły Sądowy w dziedzinie Pedagogika Opiekuńczo- Wychowawcza (specjalizacja: kryzysy i dysfunkcje w obszarze funkcjonowania rodziny. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia „Towarzystwo Pomocy Postpenitencjarnej Druga Szansa”, Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Członek Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, Członek Stowarzyszenia „Piękne Anioły”.
Aktywnie współpracuje z Fundacją Sustinae, prowadząc warsztaty aktywizacji zawodowej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od wielu lat współpracuje z Sądem Okręgowym w Krakowie, Służbą Kuratorską, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, a także jednostkami penitencjarnymi i placówkami opiekuńczo- wychowawczymi prowadząc zajęcia praktyczne, prelekcje i warsztaty dla beneficjentów.
Autorka ponad 20 artykułów naukowych i trzech monografii autorskich. Zainteresowania naukowo – badawcze dotyczą procesu reintegracji społecznej osadzonych i ich rodzin, pomocy postpenitencjarnej i probacji. Równoległym obszarem zainteresowań są zagadnienia dysfunkcji w obszarze funkcjonowania rodziny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zjawisko przemocy w rodzinie, zachowań destrukcyjnych, odwrócenia ról – parentyfikacji oraz oddziaływań interwencyjnych- kryzysowych.
DR KATARZYNA JAGIELSKA
Doktor nauk fizycznych (2009), doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika (2019). Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Ukończyła studia podyplomowe „Analiza rynków finansowych i doradztwo inwestycyjne” (tytuł pracy: Multifraktalny model stóp zwrotu na GPW w Warszawie), „Zarządzanie oświatą” oraz „Trendwatching and Future Studies”; certyfikowany tutor, dyplomowany coach;
współwykonawca w projektach naukowych finansowanych m.in. z NCN, the European Association School of Social Work (EASSW), NCBiR, the German Federal Ministry of Education and Research (BMBF); członek zespołu w projektach: „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza” oraz „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” finansowanych z MNiSW, współautorka i koordynatorka projektu: „Starzejmy się w dobrym stylu” finansowanego ze środków programu rządowego ASOS; od 2016 członek komitetu programowego European Conference for Social Work Research (od 2016); ekspert Komisji Europejskiej w programie Horyzont 2020, recenzent w czasopismach: Sustainability (ISSN 2071-1050), Education Sciences (ISSN 2227-7102), HERJ Hungarian Educational Research Journal (ISSN: 2064-2199), członek zespołu redakcyjnego IDE-Online Journal (International Dialogues on Education: Past and Present) (ISSN 2198-5944); przewodnicząca Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego (2020-2023), członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego (2020-2023); członek zespołu Laboratorium Mikro procesów Edukacji (LME), Współautorka 2 monografii naukowych, współredaktorka 5 zagranicznych i 11 krajowych naukowych monografii wieloautorskich. Ponadto jest autorką artykułów opublikowanych w monografiach wieloautorskich oraz w recenzowanych czasopismach naukowych z listy MEiN.
Od wielu lat współpracuje z naukowcami m.in. z Niemiec, Albanii, Litwy, Włoch oraz Radą Krakowskich Seniorów, Stowarzyszeniem MANKO, Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II oraz Katolickim Centrum Edukacyjnym CARITAS Archidiecezji Krakowskiej.
Specjalizuje się w pedeutologii i pedagogice społecznej. Zainteresowania badawcze: jakość życia emerytowanych nauczycieli, kompetencje pedagogiczne nauczycieli na starcie, nierówności społeczne i edukacyjne, kariery zawodowe młodych dorosłych, wykluczenie społeczne, awans społeczno-zawodowy.
DR ANDRZEJ KOBIAŁKA
Doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Prowadzi badania
z zakresu bezpieczeństwa społecznego, zagrożeń w środowiskach lokalnych, profilaktyki społecznej oraz świadomości problematyki społecznej świata realnego i wirtualnego.
Pełni również ważne funkcje społeczne tj. jest kuratorem społecznym, członkiem Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz certyfikowanym przez PARPA specjalistą d/s profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w lokalnych środowiskach. Jako profilaktyk, pedagog, trener pracuje nadto z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Jest certyfikowanym realizatorem rekomendowanych programów profilaktycznych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Aktywnie uczestniczył jako członek w Zespole Projektowym Centrum Usług Społecznych, którego zadaniem było koordynowanie, dokumentowanie i nadzór merytoryczny nad prawidłową realizacją projektu ,,Centrum Usług Społecznych w Myślenicach”. W roku 2020 był członkiem/ekspertem grupy roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Warszawie.
W roku 2020 odznaczony Medalem Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
DR JÓZEFA MATEJEK
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ukończyła szkolenia z zakresu rodzinnej opieki zastępczej i programów wspierania rodziny oraz pracy z dzieckiem i rodziną. Jej zainteresowania naukowe związane są z rodzinną opieką zastępczą nad dzieckiem, pracą socjalną oraz działaniem instytucjonalnym wokół problemów i kwestii społecznych, jest także autorem publikacji z tego zakresu, bierze aktywny udział w konferencjach zagranicznych, krajowych-międzynarodowych oraz środowiskowych, współpracuje z instytucjami o charakterze opiekuńczym i społecznym. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnej, członek Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, a także Zespołu Pedagogiki Społecznej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Członek rady redakcji czasopisma naukowego „Labor et Educatio”.
DR ANNA MIRCZAK
Doktor nauk medycznych; adiunkt w Katedrze Gerontologii społecznej, Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Brała udział w międzynarodowym projekcie CHANGE (Care of Health Advertising New Goals for Elderly People) dotyczącym promowania zdrowego stylu życia wśród osób starszych. Członkini Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego (oddział w Krakowie). Jej główne zainteresowania naukowe to: nierówności w zdrowiu i chorobie oraz zdrowotne i psychospołeczne konsekwencje starzenia się człowieka ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych zamieszkujących obszary wiejskie. Autorka publikacji z zakresu socjologii medycyny, gerontologii i pracy socjalnej.
DR KARINA ROŻEK
Absolwentka kierunku fizjoterapia Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. W 2016 roku uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie fizjoterapii, a w 2019 roku tytuł doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Doświadczenie zawodowe zdobyła w placówkach klinicznych i szpitalnych. Uczestniczka wielu kursów specjalistycznych m.in.: Kurs: „ PNF w ortopedii/kurs kliniczny”, Kurs: „Skolioza w aspekcie neurokinezjologicznym”, Kurs: „Koncepcja terapii manualnej wg Plaatsmana”, Kurs „ PNF i skoliozy”, Kurs „Opieka geriatryczna”, Kurs SpineCor Method Physiotherapy Training. Od początku pracy jako fizjoterapeuta uczestniczy w badaniach naukowych – w dziedzinie ortopedii i rehabilitacji , w wielu konferencjach, sympozjach m.in. Zjazdy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, Międzynarodowe Dni Rehabilitacji. Autorka i współautorka publikacji z dziedziny ortopedii i rehabilitacji w tym w „Journal of Clinical Medicine”, „Ortopedii , traumatologii i rehabilitacji”, „Journal of Novel Physiotherapies”.
DR DOMINIKA SOZAŃSKA
Ukończyła studia socjologiczne w 2001 w Instytucie Socjologii UJ. W tym samym roku podjęła studia doktoranckie również w IS UJ. W roku 2007 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy „Chrześcijańska demokracja w Polsce. Przyczyny słabości i szanse rozwoju”, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Hieronima Kubiaka. Zainteresowania naukowe dr Sozańskiej obejmują katolicką naukę społeczną, polskie i zagraniczne partie polityczne ze szczególnym uwzględnieniem socjaldemokracji i chadecji oraz związki doktryn politycznych z modelami polityki społecznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Etycznego Jej hobby to życie i twórczość JRR Tolkiena, turystyka górska oraz fotografia.
DR AGNIESZKA TAJAK-BOBEK
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Filozoficznym UJ. Asystent w Katedrze Gerontologii Społecznej i Pedagogiki Pracy Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Organizator akcji profilaktycznych, warsztatów i szkoleń. Współautor gry profilaktycznej dla dzieci i młodzieży. Założyciel ogólnopolskiego czasopisma studenckiego o charakterze popularno-naukowym, sekretarz i organizator konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Główne zainteresowania badawcze: profilaktyka, pedagogika resocjalizacyjna, problematyka podejmowania decyzji i spostrzegania ryzyka, terapia poznawczo-behawioralna, trening zastępowania agresji, arteterapia, psychoterapia, zarządzanie w sektorze publicznym i pozarządowym, badania jakościowo-ilościowe.
DR EWELINA ZDEBSKA
Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się metodyką pracy socjalnej, problemami i kwestiami społecznymi, rodziną oraz jej problemami, pracą socjalną w opiece hospicyjnej i wyręczającej nad dziećmi. Jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Społeczności Lokalnej. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, Zespołu Pedagogiki Społecznej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN oraz sekretarz Regionalnego Oddziału w Krakowie Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Były członek komitetu redakcyjnego czasopisma „Labor et Educatio” w latach 2013-2015 oraz czasopisma „Homo et Societas”. Autorka publikacji z zakresu pracy socjalnej, problemów społecznych, starości, rodziny oraz opieki hospicyjnej i wyręczającej nad dziećmi. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z problemami społecznymi, pomocą społeczną, pracą socjalną, funkcjonowaniem domów pomocy społecznej w Polsce, starością oraz pracą socjalną w opiece hospicyjnej i wyręczającej nad dziećmi. Jest sekretarzem Rady Naukowej Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie oraz od 2014 roku jest członkiem Rady Naukowej All-Ukrainians Association od Palliative and Hospice Care. Ekspert Zespołu ds. Modelu w ramach projektu Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin w ramach Osi Priorytetowej II Efektywne polityki publiczne na rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna.
DR KAROLINA JAROSZ
Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie ekonomii, animatorka rozwoju lokalnego, koordynatorka projektów, ekspertka ds. testowania modelu współpracy instytucji zatrudnienia socjalnego, radna miejska. Zaangażowana w działania Instytutu Rozwoju Profesji i Usług Społecznych (wiceprezeska). Autorka kilkunastu publikacji na tematy związane z sektorem ekonomii społecznej i organizacji pozarządowych (ostatnie to: Raport z badania pn. „Zapotrzebowanie na usługi doradcze i szkoleniowe osób prowadzących gospodarstwa opiekuńcze” (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 2022; Raport podsumowujący procesy legislacyjne dotyczące prawodawstwa związanego z ekonomią społeczną w okresie 2014-2021 wraz z wnioskami i rekomendacjami – Uniwersytet Warszawski, 2021). Biegła sądowa przy Sądzie Okręgowym w Kielcach. Redaktorka Radia z Qlturą – prowadzi audycję „Pora na doktora – recepty na sukces Twojego projektu. Poradnik dr Karoliny Jarosz”, gdzie promuje ekonomię społeczną. Prezeska Jędrzejowskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Ab imo pectore. Członkini Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej I kadencji. Wolontariuszka. Wyróżniona tytułem Kobiety Ekonomii Społecznej. W ciągłym procesie uczenia się. Zainteresowania pozazawodowe: taniec latino, śpiew, gotowanie.
DR GRZEGORZ SUDOŁ
Adiunkt w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ukończył studia podyplomowe Master of Business Administration oraz Administracja i zarządzanie w oświacie. W swojej pracy szuka połączenia nauki i wieloletniego doświadczenia zawodowego z praktycznym jego wykorzystaniem w działalności społecznej i gospodarczej. Ukończył szereg szkoleń z zakresu zarządzania i marketingu. Przedmiotem jego badań i pracy są zagadnienia obejmujące środowisko bezpieczeństwa społecznego na różnym poziomie organizacyjnym i instytucjonalnym, m.in. w obszarze pomocy społecznej, edukacji, czy rozwoju regionalnego. Prowadzi szkolenia dotyczące podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Wdraża i inicjuje przedsięwzięcia, które wpływają na zmiany społeczne oraz poprawę jakości życia różnych grup odbiorców i lokalnej społeczności. W ramach swoich kompetencji był pomysłodawcą i wykonawcą wielu projektów realizowanych dla dzieci, młodzieży i seniorów w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także odpowiedzialnym za współorganizację licznych działań o charakterze globalnym takich jak, np. Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Aktualnie członek Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy NRR, Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
DR BOGUMIŁA OLEJNIK
doktor nauk społecznych, adiunkt w Katedrze Pracy Socjalnej i Służb Społecznych w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie o specjalności socjalno-charytatywnej. Zainteresowania naukowe obejmują swoim zakresem interdyscyplinarne ujęcie instytucji małżeństwa i rodziny oraz kwestie związane z wychowaniem. Autorka publikacji naukowych i monografii, uczestniczka konferencji naukowych o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym oraz projektów badawczych. Angażuje się w poradnictwo specjalistyczne. Prowadzi kancelarię prawną.
MGR WOJCIECH GLAC
Magister prawa, politologii i stosunków międzynarodowych; asystent w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dyscyplinie naukowej prawo; uczestnik studiów doktoranckich w zakresie nauk o polityce Instytutu Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; współpracownik organizacji pozarządowych zajmujących się opieką hospicyjną nad dziećmi, poradnictwem prawnym i interwencją kryzysową; organizator i koordynator kampanii społecznych, happeningów i wydarzeń charytatywnych; wieloletni koordynator dużych grup wolontariuszy; koordynator Polsko-Ukraińskiego Forum Opieki Paliatywnej nad Dziećmi; zainteresowania naukowe: prawo administracyjne, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne, prawo cywilne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawo pomocy społecznej i ubezpieczeń społecznych, prawo III sektora a także, opieka hospicyjna i wyręczająca nad dziećmi, PR w III sektorze, marketing społeczny, poradnictwo społeczne i prawne, interwencja kryzysowa i poradnictwo w sytuacjach nagłej straty.
MGR INŻ. MARCIN GROBELAK
Członek w kole naukowym Instytutu Inżynierii Produkcji „Promotor Jakości” Częstochowa, członek w Stowarzyszaniu Menedżerów Jakości i Produkcji Częstochowa. W latach 2007-2019 kontroler skarbowy w Urzędzie Skarbowym w Częstochowie. W 2013 obroniony egzamin Państwowy na pracownika służby cywilnej. Ukończone szkolenia z zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, oraz ukończone szkolenie z przepisów prawa egzekucyjnego. W latach 2019-2020 administrator nieruchomości w Urzędzie Miasta Mikołów. W 2021 rozpoczęcie pracy w Uniwersytecie Pedagogicznym w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego. W 2021 dołączył do grupy w dyscyplinie ekonomia i finanse w oraz nauki o zarządzaniu i jakości w Krakowie.
MGR MARCIN KĘSKA
Radca Prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w jednej z renomowanych kancelarii prawnych w Krakowie zajmującej się prawem cywilnym – głównie prawem konsumenta, prawem ubezpieczeniowym i bankowym. Posiada duże doświadczenie procesowe, z powodzeniem reprezentując klientów w wielu rozprawach sądowych. W dotychczasowej praktyce zawodowej zajmował się zwłaszcza prawem ochrony konkurencji i konsumentów, prawem cywilnym w zakresie odszkodowań i ubezpieczeń, prawem rodzinnym oraz prawem administracyjnym obsługując samorządy i funkcjonujące w nich jednostki – głównie Ośrodki Pomocy Społecznej. Jest autorem wielu artykułów tematycznych publikowanych w ramach bloga internetowego. Ponadto jest radnym gminy Słopnice.
MGR STANISŁAWA JUNG-KONSTANTY
Absolwentka Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Public Relations oraz bibliotekoznawstwa w Uniwersytecie Jagiellońskim. Asystent w Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Autorka publikacji z zakresu zarządzania publicznego, komunikowania w organizacji oraz funkcjonowania publicznych placówek edukacyjnych. Brała czynny udział w licznych konferencjach naukowych poświęconych problemom zarządzania w instytucjach publicznych. Zaangażowana w działalność społeczną na rzecz społeczności lokalnej. Zainteresowania naukowe: zarządzanie publiczne, polityka edukacyjna, komunikacja społeczna, budowanie relacji.