Przejdź do menu Przejdź do treści

Dlaczego praktyka jest taka ważna? Projekty socjalne źródłem wiedzy, inspiracji i cennego doświadczenia już w trakcie realizacji studiów

Na wszystkich kierunkach prowadzonych przez Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie realizowany jest cały wachlarz zajęć praktycznych – nie tylko w formie realizacji praktyk obligatoryjnych, ale także w ramach praktyk przedmiotowych.

Jest to związane z szeroką współpracą jednostki z partnerami zewnętrznymi oraz chęcią zapewnienia jak najlepszego przygotowania studentów do pracy w zawodzie.

Przykłady zrealizowanych projektów socjalnych

W Instytucie Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego UP w Krakowie w tym roku akademickim zrealizowano kilkadziesiąt różnych aktywności we współpracy z otoczeniem. Wśród nich należy wymienić projekty socjalne, przygotowane w grupach studenckich. Przykładami projektów zrealizowanych od momentu planowania i tworzenia konspektu, poprzez pracę z uczestnikami i podsumowanie są m.in. „Integracja-nasz wspólny cel, nasze wyzwanie”, „Raz, dwa, trzy… Integracyjny mecz zagrasz TY!”, „Od pierogów do dialogów”, „Dwie godzinki dla familki”. Opiekunami projektów socjalnych w roku akademickim 2022/2023 były dr Józefa Matejek, dr Ewelina Zdebska, dr Anna Mirczak oraz dr Karolina Jarosz.

Co łączy wspomniane projekty? Moc informacji i doświadczenia, które będą rozwijane na zawodowych ścieżkach naszych absolwentów.

Na czym polegały projekty socjalne realizowane przez studentów i studentki Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ?

Opis i galerię zdjęć wszystkich 4 wspomnianych projektów umieszczono poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z inicjatywami naszej społeczności.

Dwie godzinki dla familki

  • Projekt „Dwie godzinki dla familki” został zrealizowany w Klubie Rodziców „Familka” w Krakowie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez grupę czterech studentek – Karolinę Bołoz, Kingę Chochołek, Aleksandrę Faron, Dominikę Michalik –  pod opieką dr Anny Mirczak. Łącznie w projekcie wzięło udział 19 osób, a całe spotkanie trwało 2,5 godziny. Projekt został zorganizowany w celu wzmocnienia więzi między dzieckiem a rodzicem. W dodatku projekt ukazał nowe formy wspólnego spędzania aktywnego czasu. Poprzez realizację wydarzenia studentki miały okazję zyskać doświadczenie w przeprowadzaniu zajęć z rodzinami oraz udoskonalić umiejętność komunikacji z uczestnikami. Projekt zakończył się sukcesem i przyniósł zamierzone efekty.

Od pierogów do dialogów

  • Projekt socjalny „Od pierogów do dialogów” został opracowany przez studentki II roku kierunku praca socjalna: Agatę Złydaszyk, Julię Chmielewską, Angelikę Foszmańczyk, Aleksandrę Figiel i Katarzynę Suchanek. Skierowany został do grupy osób w wieku 60+ uczęszczających do Klubu Seniora „Olimp”. Głównym założeniem projektu była integracja międzypokoleniowa, która została w pełni osiągnięta poprzez wspólne lepienie pierogów, aktywizację, rozmowy i wymianę spostrzeżeń pomiędzy studentkami a seniorami. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż przybyło około 30 uczestników, którzy chętni do działania podjęli się wspólnego lepienia pierogów.

Raz, dwa, trzy… Integracyjny mecz zagrasz TY!

  • Projekt socjalny pod nazwą “Raz, dwa, trzy… Integracyjny mecz zagrasz TY!” odbył się w maju, a adresatami były dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tego dnia dzieci miały okazję zagrać integracyjny mecz o puchar, wziąć udział w pokazie egzotycznych samochodów z projektu „Turbopomoc” oraz w konkursie talentów za które były przewidziane nagrody w postaci bonów na napoje bubble tea i bilety do Multikina. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem. Projekt socjalny miał na celu zintegrowanie i wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz zwiększenie ogólnego dobrego samopoczucia. Zrealizowane cele zostały spełnione i wywołały uśmiech na twarzach podopiecznych.

Integracja-nasz wspólny cel, nasze wyzwanie

  • Projekt socjalny „Integracja-nasz wspólny cel, nasze wyzwanie” stworzony został przez Paulinę Gomulec, Konrada Kopacza, Kingę Bizoń, Gabriele Hajduk oraz Dominika Kapałę. Cały projekt realizowany był od stycznia do maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 w Krakowie. Celem tego projektu była integracja młodzieży z niepełnosprawnością i młodzieży pełnosprawnej. Dzięki przeprowadzonym działaniom uczestnicy mieli okazję poznać wielu wspaniałych ludzi oraz spędzić czas aktywnie. Były realizowane takie spotkania jak: dekorowanie babeczek, spotkanie ze strażnikiem miejskim, profesjonalna sesja fotograficzna, spotkanie z dietetykiem oraz grill pożegnalny z zabawami ma świeżym powietrzu.

Świąteczna Kartka

  • Projekt Socjalny “ŚWIĄTECZNA KARTKA” skierowany był do wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Dom Dziecka w Klęczanach oraz do seniorów będących mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach (które są dwoma sąsiadującymi ze sobą budynkami). W projekcie socjalnym skupiono się na ukazaniu wychowankom Domu Dziecka jak ważnym okresem są Święta Bożego Narodzenia, które niosą ze sobą wiele tradycji oraz wartości, a także na seniorach, którzy są narażeni na wykluczenie społeczne. Projekt socjalny ukazał, że wykonywanie kartek świątecznych z młodzieżą może wiązać się z miłą formą spędzenia czasu wolnego i rozwijaniem swoich umiejętności artystycznych. Tworzenie takiego projektu było również świetną formą integracji między wychowankami. Projekt socjalny ukazał także, jak niewielkim gestem, można podarować seniorom uśmiech, pokazując, że są osoby, dla których seniorzy są wciąż bardzo ważni.

Malowanie na szkle

  • Celem głównym projektu socjalnego był rozwój uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych, towarzyszyło mu rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej i sprawności manualnej, rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia, nabywanie umiejętności współpracy z innymi, poznawanie różnych technik plastycznych. Projekt indywidualny ukazał, że dzieci wykazały duże zainteresowanie jedną z technik plastycznych jaką jest malowanie na szkle. Mali malarze pomagali sobie nawzajem, wspólnie mieszali farby aby uzyskać nowe kolory. Po zajęciach plastycznych prowadząca została zaproszona na podwieczorek, po którym wraz z wolontariuszami pomagała dzieciom odrabiać lekcje

Spotkanie wigilijne

  • Projekt socjalny „Spotkanie wigilijne” stworzony został przez studentów, zakładał przeciwdziałanie wykluczeniu seniorów. Wśród celów szczegółowych należy wymienić wspólne spędzanie wolnego czasu oraz pomysły na jego wypełnienie, kontakt ze znajomymi, ożywienie relacji, wskazanie jak ważna jest kultura i szacunek wobec starszych, współpraca poprzez wykonywanie i udekorowanie pierniczków, nawiązanie relacji i integracja, aktywizacja seniorów. Dzięki pomocy i otwarciu kierownika DDS nastąpiła całkowita realizacja zamierzonych atrakcji, a sam pomysł spodobał się uczestnikom – chętnie brali udział zarówno podczas wspólnej pracy jak i poprzez interakcje podczas prowadzonych prelekcji i rozmów.

Materiał opublikowany w serwisie dla studenta I dla maturzysty.

Archiwa