Przejdź do menu Przejdź do treści

XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Formy kultu maryjnego na Camino de Santiago”

W dniu 12 października 2024 roku w Centrum Konferencyjnym przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. „Formy kultu maryjnego na Camino de Santiago”. Organizatorami konferencji byli: Konfraternia św. Apostoła Jakuba Starszego w Warszawie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce – Ramiro Fernández Bachiller​, Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz Comite de Expertos del Camino de Santiago (Xunta de Galicia).

Konferencja była kolejnym – już 16. spotkaniem, poświęconym problematyce genezy i funkcjonowania Drogi św. Jakuba, duchowości szlaku oraz formom kultu maryjnego na Camino de Santiago. Szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela rozwija się bardzo dynamicznie w Europie i również w Polsce. Sieć polskich odcinków Drogi św. Jakuba to ponad 7,5 tys. km.

Głównym celem konferencji była refleksja nad historycznymi i współczesnymi przejawami kultu maryjnego na Camino de Santiago, znaczenia sanktuariów maryjnych dla rozwoju sieci Dróg św. Jakuba, ich historycznych uwarunkowań, ale także teologicznych podstaw kultu maryjnego na Camino de Santiago. Konferencja była także okazją, aby porównać obie formy pobożności i pielgrzymowania, zarówno te prowadzące do sanktuariów maryjnych jak i zmierzające do grobu św. Jakuba oraz innych świętych. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych konferencji, spotkanie stanowiło także okazję do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat funkcjonowania oznakowanych odcinków Szlaku Jakubowego w Polsce.  Komitetowi Naukowemu Konferencji przewodniczył Ks. prof. dr hab. Piotr Roszak.

W konferencji udział wzięło ponad 80 osób, w tym także przedstawiciele świata nauki i członkowie Stowarzyszeń Camino de Santiago z Hiszpanii i Francji. Podczas konferencji wygłoszonych zostało 13 referatów (w tym 3 referaty w języku hiszpańskim i francuskim).

Wszystkie referaty wygłoszone podczas konferencji zostaną opublikowane w monografii pt. „Camino Polaco. Teologia – sztuka – historia – teraźniejszość”, t. 7 wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Franciszek Mróz – Komitet Organizacyjny Konferencji

Kraków, 12 października 2024 r.

Archiwa