III Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Romea Strata w województwie małopolskim w perspektywie Roku Jubileuszowego 2025 – potencjał religijny i turystyczny szlaku”
W dniu 25 października 2024 r. w Laboratorium Edukacji Geograficzno-Przyrodniczej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyło się III Międzynarodowe Seminarium Naukowe pn. „Romea Strata w województwie małopolskim w perspektywie Roku Jubileuszowego 2025 – potencjał religijny i turystyczny szlaku”. Organizatorem wydarzenia był Zespół Badawczy „Europejskie Szlaki Kulturowe. Przestrzeń i historia” funkcjonujący w Instytucie Zarządzania i Spraw Społecznych oraz Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji UKEN w Krakowie.
Celem naukowym i praktycznym seminarium była wymiana doświadczeń z wytyczenia i oznakowania szlaku Romea Strata w gminach i miastach województwa małopolskiego, a także dyskusja w zakresie rozwoju i promocji szlaku w perspektywie Roku Jubileuszowego 2025.
Otwarcia seminarium dokonał dr hab. Norbert G. Pikuła, prof. UKEN – Dyrektor Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych UKEN w Krakowie.
W trakcie seminarium członkowie Zespołu Badawczego „Europejskie Szlaki Kulturowe. Przestrzeń i historia” – dr Anna Kolasińska, dr Matylda Siwek, dr Małgorzata Zdon-Korzeniowska oraz dr Franciszek Mróz przedstawili także wyniki badań w zakresie kreowania szlaku Romea Strata – nowego produktu turystycznego w województwie małopolskim oraz waloryzację turystyczno-kulturową szlaku.
W seminarium uczestniczyła przedstawicielka Europejskiego Stowarzyszenia Romea Strata – Pani Viola Gaudiano, która podzieliła się doświadczeniami z budowy szlaku Romea Strata we Włoszech oraz przedstawiła propozycje i możliwości podjęcia wspólnych inicjatyw. W wydarzeniu wzięli także udział pracownicy urzędów gmin i miast w woj. małopolskim (Andrychów, Iwanowice, Kraków, Skała, Wadowice), Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie, pracownicy Centrum Jana Pawła II w Krakowie, pracownicy i dyrekcja Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz pracownicy Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Organizatorów seminarium cieszy sukces organizacyjny i naukowy seminarium – zarówno liczba uczestników oraz poziom merytoryczny i aspekt praktyczny wygłoszonych referatów, a także panelu dyskusyjnego.
W imieniu Zespołu Badawczego
„Europejskie Szlaki Kulturowe. Przestrzeń i historia”
dr Franciszek Mróz