Wykład specjalistyczny „Cyberpedagogika” w Instytucie Zarządzania i Spraw Społecznych UKEN
19 marca 2025 r. w Instytucie Zarządzania i Spraw Społecznych UKEN odbył się wykład specjalistyczny pt. „Cyberpedagogika”, skierowany do kadry naukowo-dydaktycznej IZSS. W wydarzeniu uczestniczył dr hab. prof. UKEN Michał Rogoż, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Podczas wykładu omówiono kluczowe wyzwania związane z edukacją w dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych. Prof. dr hab. Bogusław Śliwerski przedstawił wpływ nowoczesnych mediów na procesy kształcenia i wychowania, analizując zarówno szanse, jak i zagrożenia wynikające z powszechnej cyfryzacji edukacji. Poruszył także kwestie metodologiczne i etyczne dotyczące roli pedagoga w świecie zdominowanym przez technologię, sztuczną inteligencję oraz algorytmy personalizujące treści edukacyjne.
Wykład zakończył się inspirującą sesją pytań i dyskusją, podczas której uczestnicy mogli wymienić się spostrzeżeniami na temat wyzwań stojących przed edukacją w erze cyfrowej. Po wykładzie zostały przeprowadzone indywidualne konsultacje z kadrą naukowo-dydaktyczną Instytutu.
Prelegentem był prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, wybitny pedagog i badacz, specjalizujący się w teorii wychowania, edukacji humanistycznej, pedagogice alternatywnej oraz dyskursie empiryczno-praktycznym w nowoczesnej edukacji. Studiował pedagogikę na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie doktoryzował się w 1984 r. W latach 1999–2009 był profesorem pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim, a od 2015 r. kieruje tam Katedrą Teorii Wychowania. W latach 2012–2019 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Od 2010 r. jest profesorem Akademii Pedagogiki Specjalnej, a w swojej karierze akademickiej pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi (2004–2010). W latach 1984-2013 był profesorem gościnnym: na Uniwersytetach Masaryka w Brnie, Pradze, Karolu, Ostrawie i Pardubicach w Tschechien, na uniwersytetach w Bratysławie, Trnawie i Preszowie na Słowacji oraz na niemieckich uniwersytetach w Mǘnster, Giessen i Freiburg. Jest założycielem czasopisma Journal of Educational Studies (Studia z Teorii Wychowania) oraz redaktorem czterech międzynarodowych podręczników pedagogicznych (Gdańsk 2006-2010). Jest również autorem ponad 750 publikacji naukowych, od lat kieruje licznymi projektami badawczymi dotyczącymi edukacji w ujęciu filozoficznym, humanistycznym oraz porównawczym.
Za swoje osiągnięcia naukowe i wkład w rozwój pedagogiki, prof. Bogusław Śliwerski został uhonorowany kilkukrotnie tytułem Doktora Honoris Causa.