Przejdź do menu Przejdź do treści

Zarządzanie ochroną środowiska – nowy kierunek studiów magisterskich

Studia na kierunku Zarządzanie ochroną środowiska to świetna propozycja dla osób, które chcą połączyć swoją pasję do ochrony środowiska z umiejętnościami zarządzania. Ten kierunek, uruchomiony w ramach dziedziny nauk społecznych oraz dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, daje unikalną możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu zarządzania, organizacji i bezpieczeństwa, odnawialnych źródeł energii, polityki społecznej, problemów i kwestii społecznych związanych z ochroną środowiska.

Kierunek objęty patronatem honorowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Studia magisterskie drugiego stopnia objęte patronatem honorowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są doskonałą okazją, by przygotować się do pracy na stanowiskach związanych z realizacją zadań w jednostkach zajmujących się zarządzaniem w ochronie środowiska. Absolwenci kierunku zostaną przygotowani do tworzenia planów strategicznych i operacyjnych odnoszących się do potrzeb, problemów i oczekiwań jednostek, grup i społeczności lokalnych. Studia przygotują również do tworzenia dokumentów strategicznych, planów rozwoju, raportów, opracowań i programów. Ponadto w ich toku przewidziane są kursy z obszaru kompetencji administracyjnych oraz nowych technologii. Po studiach absolwenci będą potrafili zarządzać zespołem pracowników oraz jednostkami organizacyjnymi i będą wyposażeni w umiejętności pozwalające na pracę w sytuacjach kryzysowych.

Możliwości zatrudnienia po ukończeniu kierunku Zarządzanie ochroną środowiska

Po ukończeniu Zarządzania ochroną środowiska absolwent będzie miał możliwość znalezienia pracy między innymi w służbach ochrony środowiska, organach administracji centralnej oraz w gminnych, powiatowych i wojewódzkich wydziałach ochrony środowiska, w administracji parków narodowych i parków krajobrazowych, instytucjach państwowych zajmujących się ochroną i monitorowaniem środowiska, firmach konsultingowych, biurach planowania przestrzennego, biurach projektów, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej, przedsiębiorstwach branżowych produkujących i eksploatujących urządzenia inżynierii i ochrony środowiska oraz w instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem.

Specjalności na kierunku

Po pierwszym semestrze studiów istnieje możliwość wyboru specjalności, w ofercie znajduje się Ochrona środowiska w polityce społecznej oraz Zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.

Studia interdyscyplinarne, łączące wiele obszarów kształcenia

Interdyscyplinarny plan studiów zawiera szereg interesujących przedmiotów z wielu obszarów kształcenia. Można wśród nich wymienić:

  • obszar administracji publicznej i zarządzania, w ramach którego są zaplanowane zajęcia z: administracji publicznej, podstaw prawa administracyjnego i samorządowego, zarządzania finansami publicznymi, organizacji i zarządzania w ochronie środowiska, zarządzania projektami w ochronie środowiska, design thinking, podstaw organizacji i zarządzania, podstaw ekonomii;
  • ochronę środowiska obejmującą: podstawy prawne ochrony środowiska, systemy instytucjonalne w ochronie środowiska, metody ograniczania emisji zanieczyszczeń do środowiska, propedeutykę ochrony środowiska, rozwój zrównoważony, współczesne zmiany klimatyczne, monitoring środowiska, ochronę przyrody, podstawy planowania przestrzennego, oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko, finansowanie w ochronie środowiska, gospodarowanie odpadami i zasobami wodnymi;
  • informatykę i technologię w ramach której studenci zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu narzędzi informatycznych i podstaw geoinformacji w ochronie środowiska;
  • komunikację i etykę zawodową obejmujące kursy: z zakresu etyki, języka obcego na poziomie B2+ oraz edukacji ekologicznej w inicjatywach społecznych
  • kursy interdyscyplinarne obejmujące m. in. konwencjonalne i alternatywne źródła energii oraz antropocen.

Rekrutacja

W procesie rekrutacyjnym obowiązuje konkurs dyplomów studiów I, II stopnia lub jednolitych magisterskich (kryterium rozstrzygające: przy jednakowych ocenach na dyplomach decyduje średnia arytmetyczna ocen ze studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich). Absolwenci kierunków innych niż geografia społeczno-ekonomiczna, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, ekonomia, zarządzanie i pokrewne, w pierwszym semestrze I roku, będą uzupełniali różnice programowe w ramach modułu składającego się z 3 kursów, znajdującym się w planie studiów. 

Informacje dla Kandydata

Informacja o spotkaniu Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego z Prezesem WFOŚiGW

Nowy kierunek studiów – informacja na stronie głównej Uniwersytetu Pedagogicznego

Archiwa